KredytyTU.pl

 

Bezpłatna konsultacja

 

 

 

Specjalista Kredytowy Tomasz Urban

ul. Heweliusza 9 Centrum Biurowe

3 piętro mFinanse

80-890 Gdańsk

Odwiedź moje biuro i na miejscu podczas spotkania omówimy kredyt hipoteczny Gdańsk tutaj mnie znajdziesz
Zapraszam do bezpośredniego kontaktu telefonicznego
Przez kontakt mailowy zaplanujemy Twoją transakcję oraz pomogę Ci w zdobyciu kredytu hipotecznego

Jak pobrać raport BIK za darmo? Trzeba zacząć od zarejestrowania konta. Po zarejestrowaniu się w BIK oraz po zalogowaniu się na nasze konto należy wyszukać i kliknąć w ikonkę wiadomości - niebieska koperta po prawej stronie. Klikając mamy możliwość napisania do BIK wiadomości. W treści musimy zaznaczyć, że zgodnie z naszymi prawami chcemy otrzymać bieżącą informację o naszych zobowiązaniach. BIK ma 30 dni na odpowiedź. Pobierając darmowy raport BIK trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeśli zależy nam na czasie warto skorzystać z opcji płatnej i raport dostać automatycznie w ciągu kilku sekund.

Zła historia kredytowania w BIK komplikuje zaciąganie kredytów i pożyczek. Osoby mające złą historię kredytową zastanawiają się nad tym, czy da się wyczyścić historię w BIK, aby mieć możliwość uzyskania kolejnego zobowiązania finansowego.

Historia kredytowa, jak wspomniano, odgrywa ważną rolę w procesie starania się o nowe zobowiązanie. W opisywanym przypadku "pustego BIK" szczególnie istotne są wewnętrzne regulacje banków. Zdarzają się sytuacje, kiedy w jednym banku nie będzie możliwe otrzymanie kredytu bez historii kredytowej, a w innym zostanie on przyznany bez najmniejszych problemów. Tego typu kwestie trzeba omówić indywidualnie. Jest to niezwykle ważne podczas starania się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub kredyt hipoteczny na zakup domu w Gdańsku. Jeśli szukasz fachowej pomocy w wyborze i uzyskaniu odpowiedniego kredytu hipotecznego, skontaktuj się ze mną. Moja pomoc przy wyborze kredytu hipotecznego oraz wszelkie konsultacje są zupełnie darmowe i do niczego nie zobowiązują.

W przypadku tak zwanego „pustego BIK” warto przed ubieganiem się o kredyt w banku wziąć na siebie jakieś niewielkie zobowiązanie finansowe, choćby zawrzeć umowę ratalną. Jest to o tyle ważne, że regularna spłata rat pozwoli na kształtowanie pozytywnej historii w BIK.

Następnie, już po udzieleniu nam kredytu, do BIK regularnie spływają informacje o tym, jak spłacamy swoje zobowiązania – w terminie czy z opóźnieniami. Dane te są przekazywane (aktualizowane) przynajmniej raz w tygodniu aż do całkowitej spłaty zobowiązania. Terminowość spłacania rat kapitałowo-odsetkowych to jedna z najważniejszych informacji, jakie można uzyskać z BIK. Odnosi się to do wszystkich produktów, z jakich korzystał klient w ciągu ostatnich kilku lat.

Raport BIK a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest niezwykle ważnym, długoterminowym zobowiązaniem – jednym z najważniejszych, jakie większość osób zaciągnie w swoim życiu. Stanowi ono spore ryzyko nie tylko dla kredytobiorcy, ale też dla kredytodawcy. Dla banku jest to o tyle istotne, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na lata, więc będzie chciał możliwie jak najbardziej zminimalizować swoje ryzyko kredytowe.

Jak sprawdzić BIK?

Wpisy na swój temat w BIK można sprawdzić online po uprzednim założeniu konta. Pobierając raport samemu, nie generujemy zapytań, które obniżają naszą ocenę, a tak dzieje się, kiedy raport pobiera bank, analizując nasz wniosek o kredyt. Z uwagi na to ważne jest, aby tego typu zapytań nie generować zbyt często. Składając jednocześnie 4 lub więcej wniosków o kredyt w krótkim czasie, możemy mieć kłopot z uzyskaniem finansowania.

Rejestracja w BIK jest bardzo prosta. Rozpoczynamy od założenia konta. Konieczne jest uzupełnienie wszystkich wymienionych danych oraz zaakceptowanie regulaminu. Przechodząc dalej należy potwierdzić naszą tożsamość wykonując przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł. Ważne aby przelew wykonać z własnego konta w ten sposób nasza tożsamość zostanie potwierdzona i sprawnie w ciągu kilku minut uzyskamy dostęp do naszego konta.

Ryzyko to do pewnego stopnia zmniejsza zabezpieczenie w postaci hipoteki, co umożliwia bankowi przejęcie i sprzedaż nieruchomości, ale nawet ono nie jest gwarantem, że zawsze uda się odzyskać całą pożyczoną kwotę. Dlatego też podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny następuje dokładna weryfikacja historii kredytowej pobierając raport BIK przyszłego kredytobiorcy, co ma wpływ nie tylko na zdolność kredytową, ale i na wydanie pozytywnej decyzji.

Tak więc niezwykle ważnym aspektem w staraniu się o kredyt hipoteczny jest dobra historia kredytowa w BIK – im lepsza, tym większe szanse na pozytywną decyzję ze strony banku. Jeśli natomiast staramy się o kredyt hipoteczny, a historia kredytowa jest negatywna, czyli znajdują się w niej informacje dotyczące opóźnień w spłacie lub braku spłaty wcześniejszych kredytów, nasze szanse na uzyskanie kredytu maleją właściwie do zera. Negatywne wpisy w BIK oznaczają dla banku większe ryzyko nieterminowej spłaty należności kredytu hipotecznego. Banki nie udzielają kredytów osobom, które nieterminowo spłacają swoje zadłużenia.

BIK archiwizuje wszelkie informacje o udzielonych kredytach i pożyczkach klientów. W raporcie BIK zawarte są informacje o umowach kredytowych i umowach pożyczek, dane o trybie spłaty zobowiązań, o opóźnieniach w uiszczaniu rat czy ostatecznym zwrocie kredytu lub pożyczki kredytodawcy lub pożyczkodawcy.

Od czego zależy ocena naszego raportu BIK?

Dobra historia kredytowa klienta zależy przede wszystkim od terminowej spłaty przez niego wszystkich kredytów. Składa się na nią także mądre korzystanie z kredytów. Warto więc rozważyć np. zakup jakiegoś sprzętu na raty albo wzięcie drobnego kredytu, szczególnie jeśli w przyszłości planuje się ubiegać np. o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania w Gdańsku lub budowę domu. W ten sposób, spłacając kredyty w terminie, klient zacznie budować wobec instytucji finansowych swój obraz rzetelnego kredytobiorcy. Na pozytywny obraz klienta i tym samym na jego dobrą historię kredytową wpływa także spłacanie przez niego kredytu lub jego części przed czasem.

Uzyskanie przez klienta dobrej historii kredytowej w BIK podnosi jego wiarygodność kredytową w oczach banku i nierzadko przyczynia się do szybszego otrzymania pozytywnej decyzji, a nawet kredytu czy pożyczki na wyższą kwotę. Jak sprawdzić BIK? Rejestracja w BIK, a następnie logowanie w BIK, to od tego musimy zacząć. Wygenerowany raport najlepiej omówić z doświadczonym doradcą kredytowym.

Rzecz jasna w sytuacji odwrotnej, kiedy klient ma opóźnienia w terminowym spłacaniu kredytów, mamy do czynienia z negatywną historią kredytową. Negatywne informacje będą widoczne w raporcie BIK i mocno obniży to szanse na kredyt hipoteczny.

Dysponując pozytywnymi danymi w BIK, warto wyrazić tzw. zgodę ogólną na przetwarzanie danych o wszystkich swoich kredytach. Zgodę taką można wyrazić w dowolnym momencie, w trakcie spłacania kredyty lub do 5 lat po jego spłaceniu. Historia kredytowa klienta będzie udostępniana bankom i firmom pożyczkowym przez okres wskazany w wyrażonej zgodzie, jednak nie dłużej niż 5 lat lub do czasu odwołania zgody.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli kredyt nie jest spłacany w terminie. Wówczas dane na temat klienta mogą być przetwarzane w BIK nawet bez jego zgody przez 5 lat – spełnione muszą być tutaj dwa warunki:

  • opóźnienie w spłacie kredytu wynosiło ponad 60 dni;

  • minęło 30 dni od czasu, gdy instytucja finansowa, w której klient zalega ze spłatą, poinformowała go o zamiarze przetwarzania danych na temat tego kredytu.

Dodatkowo, zgodnie z art. 105a ust. 4 i 5 ustawy Prawo bankowe, dane dotyczące wszystkich kredytów mogą być przetwarzane w BIK-u przez 12 lat od dnia ich spłaty dla celów stosowania metod statystycznych. Nie jest tu potrzebna zgoda klienta, ponieważ te dane w żaden sposób nie wpływają na jego indywidualną historię kredytową. Instytucję sprawdzające kredytobiorcę nie mają wglądu w tę część raportu BIK.

Doradzam w wyborze kredytu hipotecznego. Porównuje oferty banków. Pomagam znaleźć najlepszy kredyt na mieszkanie, dom, budowę, działkę. Doradca kredytowy kredyt hipoteczny gdańsk trójmiasto

Banki zobowiązane są, zgodnie z wydanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacjami, do aby kontrolować raport BIK zawsze wtedy, gdy klient ubiega się o kredyt (nie ma tu znaczenia, czy jest to kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny). Po złożeniu przez klienta wniosku o udzielenie zobowiązania wysyłane jest do BIK zapytanie o historię kredytową wnioskującego. W dalszym etapie podlega ona ocenie.

Historia kredytowa to, mówiąc w dużym skrócie, wszystkie dane zgromadzone w BIK na temat naszych kredytów, i to zarówno tych aktualnie spłacanych, jak i już spłaconych. Na naszą historię kredytową wpływ mają także poręczone przez nas kredyty i pożyczki. Jeżeli wszystkie swoje kredyty spłacamy na czas, wówczas mamy dobrą historię kredytową, a banki nasz raport BIK ocenią pozytywnie.

Szukasz mieszkania? Koniecznie sprawdź aktualne oferty z Trójmiasta i okolic!

Raport BIK a szanse na kredyt hipoteczny

Kliknij, aby uzyskać najlepszy kredyt

Specjalista Kredytowy Tomasz Urban

ul. Heweliusza 9 Centrum Biurowe

3 piętro mFinanse

80-890 Gdańsk

 

 

 

Tomasz.Urban@mFinanse.pl

Podczas stacjonarnych konsultacji dbamy o bezpieczeństwo
skontaktuj się z doradcą kredytowym żeby porozmawiać o Twoim kredycie na zakup dom, budowę domu, zakup mieszkania, zakup działki
skontaktuj się zdalnie aby uzyskać pomoc

608 742 259

Czym jest historia kredytowa?

Kwota kredytu:
Okres kredytowania:
Wybierz cel kredytu:
Budowa domu
Zakup mieszkania
Zakup domu
Zakup działki
Dalej
Dalej
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie pola!

W 5 krokach rozpocznij porównanie kredytów!

Ocena historii kredytowej

Dobra historia kredytowa

Czyszczenie BIK

Informacje o kredytach zaciąganych przez klientów banków i pozabankowych firm pożyczkowych trafiają do Biura Informacji Kredytowej (BIK). W BIK-u dane te są nie tylko archiwizowane, ale także na bieżąco aktualizowane. Dotyczy to spłaconych i obecnie spłacanych zobowiązań kredytowych: kredytów, pożyczek, kart kredytowych, limitów, poręczeń kredytów. Co niezwykle istotne: jeśli klient ma złą historię kredytową, bank odmówi mu prawdopodobnie udzielenia kolejnego kredytu, a już szczególnie kredytu hipotecznego. Aby poznać naszą obecną sytuację i sprawdzić jakie informacje bank zobaczy w raporcie BIK, kiedy zawnioskujemy o kredyt warto samemu pobrać raport BIK.

Negatywna historia kredytowa świadczy o opóźnieniach w spłacie rat oraz o tym, że klient być może nie spłacił dotychczasowego zobowiązania terminowo. Wszystko to widoczne będzie w pobranym raporcie BIK. Może to stać się przyczyną otrzymania gorszych warunków kredytowych, a nawet odrzucenia wniosku kredytowego. Istnieje jednak szansa dla osób ze złymi informacjami w raporcie BIK. Otóż, jeśli klient już spłacił swoje zobowiązania wraz z odsetkami karnymi za opóźnienia, istnieje możliwość wycofania zgody na przetwarzanie informacji o danym kredycie. Wycofana zgoda na przetwarzanie danych o niepoprawnie spłacanym kredycie wpłynie pozytywnie na szansę uzyskania nowego kredytu. Bardzo często czyszczenie BIK to jedyna szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego. Rejestracja w BIK oraz logowanie w BIK są bardzo proste i można to zrobić szybko, jednak samo czyszczenie BIK może zając około miesiąca. Warto z wyprzedzeniem skontaktować się z doświadczonym pośrednikiem kredytowym z Gdańska aby dobrze przygotować się do wnioskowania o kredyt hipoteczny.

Oblicz zdolność

Sprawdź oferty

Kliknij, aby uzyskać najlepszy kredyt

Kliknij, aby rozpocząć szybką rejestrację w BIK

A co wtedy, gdy brak jest historii kredytowej?

A co w sytuacji, gdy nie mamy żadnej historii, tj. gdy w BIK nie są przetwarzane żadne informacje na nasz temat. Wówczas bank nie wie, czego się spodziewać po kliencie, który nie miał jeszcze okazji zaciągać kredytów i pożyczek. Może to wpłynąć na decyzję kredytową – bank może bowiem zadecydować o odrzuceniu wniosku lub zobowiązać klienta do dodatkowych zabezpieczeń spłaty w celu zmniejszenia ponoszonego przez siebie ryzyka. Może też zaproponować gorsze warunki albo mniejszą kwotę kredytu niż ta, o jaką wnioskowaliśmy.

Kredyty są raportowane do BIK wraz z podpisaniem przez klienta umowy kredytowej lub niektórych umów pożyczkowych w firmach pożyczkowych, które mają umowy o współpracy z BIK. Także gdy klient stara się o jakiś produkt kredytowy w banku lub innej instytucji finansowej, np. o kredyt hipoteczny, jego dane są za każdym razem przesyłane do BIK.

Do czego są przydatne tego typu informacje? Raport BIK jest sprawdzany przez kredytodawców i pożyczkodawców za każdym razem, gdy klient chce zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Interpretacja raportu BIK jest kluczowa, ponieważ od tego zależy, czy dana osoba otrzyma pozytywną odpowiedź od banku. Jeśli klient spłacał wszystkie dotychczasowe zobowiązania w terminie, bank ma podstawy, by założyć, że kolejny kredyt także spłaci na czas.

W raporcie BIK widać również, ile klient ma aktualnie kredytów i jaką łącznie sumę pieniędzy ma do spłaty. To są ważne dane, które pomagają w podjęciu decyzji o przyznaniu mu kredytu.

Bez względu na to, czy klient zamierza w najbliższym czasie wziąć kredyt, czy też nie, może samodzielnie kontrolować w BIK historię kredytową. Wystarczy w tym celu założyć konto i wykupić raport (jednorazowy lub cykliczny). Dzięki temu klient zdobędzie takie same informacje na temat swojej wiarygodności jak te, które przesyłane są do banków. Alerty BIK to usługa, dzięki której można zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu. O tym, jak to zrobić, w dalszej części artykułu.

Historia kredytowa jest dla instytucji finansowych rzetelnym źródłem informacji o możliwościach finansowych i odpowiedzialności klienta ubiegającego się o kredyt czy pożyczkę. Informacja ta jest jedną z głównych składowych wpływających na ostateczną decyzję w zakresie finansowania klienta podejmowaną przez bank. Każdy bank indywidualnie, na własny sposób interpretuje informacje z raportu BIK

W procesie kontroli historii kredytowania pracownik instytucji udzielającej kredytu ma wgląd w to, jakie aktywne kredyty czy pożyczki ma klient, jaka jest historia zapisów spłat wszystkich zobowiązań, czy odnotowano opóźnienia w spłatach rat, a jeśli tak, to jak duże one były. Posiadanie pozytywnej historii kredytowej może ułatwić klientowi uzyskanie kredytu. Z kolei wszelkie opóźnienia w spłacie zobowiązań najprawdopodobniej wpłyną na podjęcie przez bank decyzji o odmowie przyznania klientowi kredytu.

Jeśli przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny korzystaliśmy już z jakichś produktów finansowych, takich jak kredyt gotówkowy, pożyczka, i spłacaliśmy swoje długi zgodnie z założonym harmonogramem, w BIK znajdą się na ten temat pozytywne wpisy. To może przyspieszyć wydanie pozytywnej decyzji w związku z wnioskiem o kredyt hipoteczny na zakup domu lub kredyt hipoteczny na zakup mieszkania.

Jeśli kredyt hipoteczny zaciągany jest po terminowej spłacie wcześniejszego zobowiązania, działa to na korzyść klienta. Historia kredytowa rozpoczyna się wraz z zaciągnięciem kredytu i jest aktualizowana regularnie podczas spłacania przez klienta rat kapitałowo-odsetkowych. Pozytywne informacje są zapisywane i następnie są widoczne w pobranym raporcie BIK.

Reasumując – jeśli planujesz zakup mieszkania lub domu, najpierw sprawdź swój raport BIK i jeśli jest to konieczne ustal z doradcą kredytowym w jaki sposób poprawić swoją historią kredytową.

Czy można wyczyścić historię kredytową w BIK?

Logowanie do BIK

Przechodząc etap rejestracji możemy wykonać logowanie do BIK. Mamy możliwość pobrać raport BIK pojedynczy lub wykupić pakiet 6 raportów wraz z alertami, w ciągu 12 miesięcy alerty będą aktywne, a raporty właśnie w tym czasie możemy wykorzystać. Wiedząc już, jak sprawdzić BIK, warto przed wnioskowaniem o kredyt zorientować się, jakie informacje na nasz temat znajdują się w tej instytucji.

Potoczne sformułowanie „czyszczenie BIK” oznacza usuwanie z niego informacji o spłaconych kredytach, przy których wystąpiły opóźnienia w spłacie. Można to zrobić, jeśli kredyt i wszelkie zaległości zostały spłacone. Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK na temat danego kredytu spowoduje, że nie będzie on widoczny w naszej historii kredytowej dla innych instytucji sprawdzających nasz BIK. Jeśli poza tym nasza ocena nie będzie wyglądała źle, pozwoli nam to uzyskać kredyt. Tego typu kwestie warto zawsze omówić indywidualnie. Przed wzięciem kredytu skorzystaj z darmowych konsultacji.

Co to jest BIK?

Kliknij, aby rozpocząć szybką rejestrację w BIK

Rejestracja w BIK

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

Kredyt hipoteczny ze wsparciem

doradcy kredytowego

 

Bez dodatkowych kosztów

Pewnie i bezpiecznie

[  kliknij!  ]

Zostań w domu

Skorzystaj z konsultacji zdalnych!

 

[ Kliknij, aby przejść dalej ]

Moje usługi są darmowe

Szybko i obiektywnie

Pomoc od A do Z

[ Przejdź dalej, aby umówić konsultacje ]

TU

Tomasz Urban

Specjalista Kredytowy

Bezpłatna konsultacja

+48 608 742 259

dzwoń i uzyskaj darmową pomoc specjalisty